Pereiti prie turinio

Fudžis (upė)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai reikia daugiau nuorodų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į patikimus šaltinius.
Fudžis
Tiltas per Fudži upę. Tolumoje matomas Fudži kalnas
Tiltas per Fudži upę. Tolumoje matomas Fudži kalnas
Ilgis 128 km
Baseino plotas 3990 km²
Vidutinis debitas 63,2 m³/s
Ištakos Nokogiri kalnas, Akaišio kalnai
Žiotys Surugos įlanka
Šalys Japonija
Vikiteka Fudžis

Fudžis (jap. 富士川 = Fuji-kawa ar Fuji-gawa) – upė centrinėje Japonijoje, teka Jamanašio ir Šidzuokos prefektūrose. Kartu su Mogamio ir Kumos upėmis yra viena srauniausių šalies upių.

Upės aukštupyje pastatyta keletas hidroelektrinių. Fudži upė žymi Japonijos elektros tinklo skiriamąją ribą, nuo kurios į rytus naudojamas 50 Hz dažnis, o į vakarus – 60 Hz.[1]

Prasideda 2685 m aukštyje virš jūros lygio Nokogiri kalno viršūnėje Akaišio kalnuose. Sruvendama iki Ičikavamisato miestelio, kur susikerta su Fuefuki upe, upė vadinama Kamanaši (jap. 釜無川 = Kamanashi-gawa) pavadinimu, vėliau tampa žinoma kaip Fudži upė. Paskiau tekėdama vakarine Fudži kalno papėde įteka į Ramiojo vandenyno Surugos įlanką.

Hirošigė piešinys

Upės apylinkėse 1180 m. vyko Fudžigavos mūšis, vienas pirmųjų svarbiausių Genpei karo mūšių. Sengoku laikotarpiu feodalas Takeda Šingen upės atkarpoje, kurioje ji vadinta Kamanaši pavadinimu, įrengė dideles užtvankas, kurios leido užtvindyti buferines zonas, taip reguliuojant padarytą žalą. Šios užtvankos vis dar egzistuoja ir vadinamos Shingen-zutsumi (信玄堤). Edo laikotarpiu valdant Tokugavos šiogūnatui potvyniai ir toliau buvo kontroliuojami 1674 m. naujai įrengtomis užtvankomis, kurios nukreipdavo vandens srovę atokiau nuo apgyvendintų plotų.

Edo ir ankstyvajame Meidži laikotarpiuose upe nuo Surugos įlankos iki Kajaus žemės buvo intensyviai plukdomos prekės. Atidarius Tokaido, Čūo ir Fudži geležinkelio linijas, prekyba upe smuko ir nuo 1923 m. nebevykdyta.

  1. „Japan's incompatible power grids“. The Japan Times. Nuoroda tikrinta 2018-04-25.